Şampuan seçimi yaparken

Normal saçlar için şampuan; Saçlarınız yıkandıktan sonra birgün içinde yağlanmıyorsa saç ve saçlı deriniz normaldir, yağ üretimi dengelidir. Bu nedenle normal saçlar için üretilmiş şampuanları seçmelisiniz. Bu şampuanlar saç ve saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar, saçlarınızın kuruyup kırılması engeller.

Kuru ve boyalı saçlar için şampuan; Boyalar, renk açmak ve saça kalıcı şekil vermek için kullanılan kimyasallar, sık fön, gibi uygulamalarla fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygun olan şampuanlardır. Yenileme ve bakım özelliği nedeniyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.

Yağlı saçlar için şampuan; saç ve saçlı derisinde yağ oranı fazla olanlar bu tür şampuanları kullanmalıdır. Her gün ya da gün aşırı kullanılması durumunda saçtaki yağ oranını dengeler. Bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.

 

Zayıf ve yıpranmış saçlar için şampuan; Hastalık, stres, ilaç kullanımı gibi çeşitli nedenlerle sağlıksız, yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygun olan şampuanlardır. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay taranmasını sağlar, onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.

Kepekli saçlar için şampuan; Kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler. Düzenli olarak kullanıldığında kepek oluşumunu engeller. Yoğun kepek varsa, zinc pyrition ve climbazole içeren şampuanlar kullanılabilir.

Dökülen saçlar için şampuan; Saç dökülmesini önlemede şampuanların etkinliği yüksek olmasa da yine saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararlardan korunmak için bitkisel içeriğe sahip, Saw palmetto ve Biotin içeren şampuanlar kullanılabilir. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ayrıca kullandıkları şampuanların içeriğine özellikle dikkat etmeli. Saç ve saçlı deriye zarar verebilecek kimyasalları, boya, parfüm, SLS, SLES, paraben gibi sağlığa zararlı olduğu bilinen ya da alerji yapabilecek maddeler içermemeli.

 

Şampuan önerileri

Seboreik dermatiti olanlar için şampuan; Ağır yağlı egzama da görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler uygulanmalı ve ek olarak climbazole içeren uygun şampuan kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını önlemek için de yoğun kepek tedavisi için önerilen şampuan kullanımına devam edilmelidir. Saçı matlaştırmayan, kuruluğa neden olmayan günlük kullanıma uygun fakat mantarı öldüren etken maddeyi içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkilerinin yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.

 

Updated: 02 Ocak 2019 — 15:04
Sawpoo Şampuan © 2018