Provitamin B5

Provitamin B5 (panthenol) panthotenic asit yani B5 vitamininin ön formudur. B5 vitaminini molekülünün büyük olması sebebiyle saç köklerinden emilimi çok zordur. Bu sebeple şampuanlarda B5 vitamininin ön maddesi olarak yani pro vitamin olarak kullanılmaktadır.

Saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan en önemli vitamin B grubu vitaminlerinden biri de Pro vitamin B5’dir.

Saç sağlığı açısından B5 vitamini özellikle şampuanlarda kullanılmaktadır. Saçların yapısını oluşturan keratinin, sistein ve sistin aminoasitlerinin vücutta sentezlendiği düşünülürse; saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için Pro vitamin B5’in dışarıdan alınması gerekmektedir.

Pantotenik asidin saç üzerindeki etkileri;

-Uçtan kırılmalar ve kırılarak dökülmeyi durdurur.

-Saçın nemini dengeler.

-Saça parlaklık verir.

-Saçın daha rahat şekil almasını sağlar.

-Saç beyazlamasını geciktirebileceğine dair bilimsel veriler vardır.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tüyleri beyazlaşan ve dökülen farelere yeniden pantotenik asit verildiğinde tüylerin yeniden çıktığı gözlenmiştir. Bu da pantotenik asidin saç sağlığı açısından ne kadar önemli bir faktör olduğunu düşündürür.

Updated: 18 Ocak 2019 — 09:16

2 Comments

Add a Comment
  1. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  2. order sumatriptan 50mg sale – purchase sumatriptan sale buy imitrex 25mg generic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sawpoo Şampuan © 2018